BARKOD DANISMANLIGI

  Genel Bilgiler
Barkod Nedir?
Barkod Tipleri

Barkodu Herkez Yapabilir mi?
Ürünlerimizi Nasil Barkodlayabiliriz?
Basvuru Evraklari

Barkod Içinde Neler Sakliyor?
Barkod Master Filmin Önemi
Barkod' un Üretici ve Tüketiciye Faydalari
Barkod Çesitleri
Barkod Hangi Renklerle Basilabilir?

Master Film Siparisi
Barkod Kampanyasi
Referanslarimiz
 
Online Barkod Tescili
    

        

        

 
Barkod Nedir ?


Barkod, kodlanabilir bilgilerin, bilgisayar ve benzeri cihazlar tarafindan okunabilecek basit simgelerdir. Daha teknik olarak anlatmak gerekirse, farkli kalinliklardan olusan yanyana dizilmis siyah çizgiler toplulugudur. Asagida bir barkod örnegi görülmektedir:

Barkod günümüzde neredeyse bir çok yerde rastlayabilecegimiz bir simge durumunda. Dergiler, sigara, biskuit, ciklet, bilgisayar ve daha bir çok ürünün üzerinde barkodu görmek mümkün. Barkod aslinda, bilgisayar ve buna benzer cihazlarin kodlamayi okumasini kolaylastirmak için yapilmistir. Bilgisayara barkod bilgisini aktarmak için barkod okuyucular kullanilmaktadir. Bu barkod okuyucular barkod çizgilerini tarayarak, kodlama sistemini çözümler ve kodu bilgisayara aktarir.

Ilk barkod patenti 1949 yilinda alinmis olmasina ragmen, bilgisayar sistemlerinin yayginlasamamasindan, aktif olarak 1980 yilindan sonra yogun kullanimi baslamistir. Ilk standart barkod 1968'de olusturulmus. Yaygin olarak kullanilan EAN kod standarti ise ancak 1976 olusturulmus. EAN standarti bugün bir ürün üzerinde siklikla görebilecegimiz bir barkod türünün olusmasini saglamistir.
Barkod bir çok standarta sahiptir. Bu standartlar barkodun basimi ve okunmasi için uluslararasi kuruluslarca saptanmaktadir. EAN, Avrupa ve ülkemizde kullanilan en yaygin standarttir. EAN kodu içinde ülke kodu, firma kodu gibi kodlamalar bulunmaktadir. EAN kodu Türkiye'de Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi (TOBB) bünyesinde bulunan Mal Numaralama Merkezi tarafindan verilmektedir.
EAN, tek barkod standarti degildir. EAN daha çok perakende satilan ürünlere standart barkodlama getirmek amaci ile olusturulmustur. Bu sayede numaralama islemi bir merkez kontrolünde gerçeklestirilerek, ürün barkodlarinin farklilasmasi saglanabilmektedir.Barkodlar sadece düz çizgilerden olusmamaktadir. 2D diye adlandirilan iki boyutlu barkodlarda söz konusudur. Bu kodlama sistemi sayesinde yüzlerce karakterlik bilgi bir barkoda sigdirilabilmektedir. Örnek 2D barkodu asagida verilmistir. 2D barkodlarinda bir çok standarti bulunmaktadir.